V prvom rade si treba uvedomiť, že montáž, konfigurácia ale aj samotný návrh kamerového systému by mal byť zverený do rúk profesionála. Profesionálny prístup a skúsenosti zaistia spoľahlivosť, efektivitu, maximálnu životnosť a bezproblémový chod celého systému. V tomto článku sa budeme venovať kamerám s IP technológiou – sieťové kamery. Ak rozmýšľate o kamerovom systéme, staršie analógové technológie dnes už v drvivej väčšine prípadov nepripadajú do úvahy a radíme Vám nezaoberať sa s analógovými kamerami vôbec. IP kamery na rozdiel od analógových kamier majú výhodu v obojsmernej komunikácii na protokole TCP/IP. Najväčšou výhodou IP kamier je, že nie sú žiadne limity na maximálne rozlíšenie, ktoré by IP kamera mala. V prípade analógu je daná norma PAL, ktorá ma svoj limit na 0.4Mpx. V prípade IP kamier sú momentálne v ponuke kamery s rozlíšením až 29Mpx. IP kamery môžu mať rôzne inteligentné funkcie ako rozpoznávanie EČV, rozpoznávanie tváre, vyhodnocovanie pohybu atď.
Rozlíšenie
Rozlíšenie bezpečnostnej kamery je jedným z najdôležitejších parametrov na ktorý treba pozerať.
Od rozlíšenia kamery závisí samotná kvalita obrazu, ale taktiež aj veľkosť priestoru (uhol), ktorý kamera dokáže snímať. Pri IP kamerách sa tento parameter udáva v megapixeloch (MPx). Pri analógových kamerách sa rozlíšenie udáva v TV riadkoch. Na porovnanie rozdielu v rozlíšeniach medzi IP a analógovou kamerou: jedno z najvyšších analógových rozlíšení je 700 TV riadkov čo sa rovná približne len 0,414 MPx. Dnes spotrebiteľsky najznámejšie a najrozšírenejšie rozlíšenie tzv. Full HD (1920 x 1080) sa rovná 2 megapixlovej kamere. Na štandardné využitie CCTV systému odporúčame kamery s rozlíšením 2 až 3 MPx. Pri špeciálnejších požiadavkách (viditeľnosť detailov na väčšie vzdialenosti, širší záber obrazu atď.) je samozrejme nutné použiť kameru s viac megapixlami.
Uhol záberu
Tak, ako sme si povedali, uhol záberu kamery záleží aj od rozlíšenia kamery. Samozrejme na uhol záberu vplýva aj objektív. Kamery môžu mať pevný alebo tzv. varifokálny objektív. Pri pevnom objektíve nie je možnosť dodatočne nastaviť ohniskovú vzdialenosť, čo znamená, že kamera má pevne daný uhol záberu. Varifokálne objektívy nám umožňujú ohniskovú vzdialenosť a teda aj uhol záberu nastaviť podľa potreby. Pred výberom kamery si teda treba zhodnotiť, aký uhol záberu bude pre danú inštaláciu a umiestnenie kamery vhodný, respektíve dostačujúci. Ak chceme monitorovať napríklad úzku chodbu, zbytočne budeme kupovať kameru s 90 ° uhlom záberu a naopak. Hodnota objektívu sa udáva v mm (napríklad 3,6 mm) a určuje uhol záberu / zorný uhol.
Nočné videnie
Čo by to boli za kamery ak by v noci, alebo v priestoroch bez osvetlenia nič nevideli? Na osvetlenie priestoru, ak intenzita svetla klesne pod určitú hranicu, používajú kamery ľudskému oku neviditeľné infračervené prisvietenie. IR prisvietenie je vo forme LED diód integrované priamo v kamerách, alebo sa dá použiť externé IR prisivietenie. Kamery aj v absolútnej tme uvidia krásne čistý, avšak čiernobiely obraz. Dnes pravdaže už existujú aj kamery s farebným nočným videním, ale tieto riešenia ešte nie sú rozšírené v takej miere, ako klasické čiernobiele IR prisvietenie. IR prisvietenie sa vyjadruje jeho dosvitom udávaným v metroch. Túto hodnotu však treba brať opatrne – ide o maximálny dosah prisvietenia. Ak výrobca uvádza IR prisvietenie napríklad do 20 metrov, neznamená to, že bude tých 20 metrov rovnomerne nasvietených a uvidíte rovnako dobre prisvietený obraz 10 metrov od kamery a aj vo vzdialenosti 20 metrov od kamery. Nakoľko sa jedná len o údaj dosvitu, odporúčame údaj v metroch deliť dvoma – ak potrebujeme monitorovať jasne a zreteľne tmavú oblasť vo vzdialenosti 20 metrov od kamery, treba zvoliť IR prisvietenie s dosahom 40 alebo 50 metrov. Ďalším „problémom“ na ktorý si treba dávať pri IR dosvite pozor je presvietenosť. Čím bližšie je objekt k IR diódam tým je viac a viac nasvietený a objekt alebo osoba je svetlejšia a svetlejšia ba až biela, čo v niektorých prípadoch môže znamenať až nemožnosť identifikácie osoby. S týmto faktom je pri samotnej montáži kamier počítať a kamery v rámci možností vhodne osadiť na také miesto, aby k presvecovaniu nedochádzalo. Tento problém nastáva najmä pri lacných neznačkových kamerách, ktoré v sebe nemajú technológie na vyvažovanie a redukciu neželaného presvecovania.
Konštrukcia
Ďalšou veľmi dôležitou časťou je prevedenie kamery. V zásade odporúčame vyberať kamery so solídnou kovovou konštrukciou. Vyhýbajte sa lacným čínskym plastovým kamerám a kamerovým setom. Tieto kamery sú síce cenovo výhodné, avšak ich konštrukcia a kvalita spracovania sa podpíše na ich životnosti. Základné delenie kamier z tohto hľadiska je na exteriérové a interiérové kamery. Pri kamerách do vonkajšieho prostredia si treba všímať udávaný stupeň ochrany krytom. Vyjadruje sa v tzv. IP kóde. Exteriérové kamery vyberajte so stupňom krytia minimálne IP65. Tento stupeň elektroniku kamery ochráni pred priamym dažďom, snehom, vetrom, prachom a vysokými alebo nízkymi teplotami. Do interiéru s nadmerne prašným alebo vlhkým prostredím vyberajte exteriérovú kameru. Ak chcete aby Vám kamerový systém bez problémov slúžil dlhé roky, radšej si priplaťte za kvalitnú a solídnu konštrukciu, než mať neskôr dodatočné náklady za výmenu, problémové reklamácie a drahý servis. Z hľadiska tvaru delíme kamery na tubusové (valcovitý tvar) a dome (pologuľa). Tubusové odporúčame umiestňovať do nedosiahnuteľnej výšky nakoľko kameru je možné ľahko zohnúť a tak zmeniť jej výhľad na priestor. Dome kameru je fyzicky nemožné zohnúť alebo nakloniť a navyše väčšina dome prevedení je tzv. antivandal – chránená proti neautorizovanému manipulovaniu. Ak je dome kamera správne namontovaná je takmer nemožné ju nejakým spôsobom strhnúť alebo odmontovať bez potrebného špeciálneho náradia.
Užitočné funkcie
AWB, AGC, BLC, HLC, DWDR, 3DNR, POE, CMOS, OSD, ONVIF a kopu ďalších skratiek rôznych parametrov, funkcií a ich variácií nájdete pri každej kamere. Čo však ale znamenajú a na čo sú Vám dobre? Tu je krátky popis tých najdôležitejších základných funkcií.
Day/Night – Funkcia Day/Night je funkcia farebných kamier, ktoré sa pri zníženej svetelnosti prepnú do čiernobieleho módu – tzv. nočný mód. Vo všeobecnosti platí, že je lepšie vidieť čiernobielo niečo, ako farebne nič a práve preto sa využíva vlastnosť, kde vždy čiernobiela kamera má lepšiu citlivosť ako farebná. Pri kamerách vyššej triedy je možné nastaviť aj citlivosť, kedy sa kamera bude prepínať do čiernobieleho a späť do farebného režimu. Pri kamerách nižších tried je táto hodnota napevno daná a nie je možné ju upravovať.
DNR – Redukcia zašumenia obrazu – pri nízkych svetelných podmienkach sa vyskytuje šum v obraze, ktorý je možné znížiť zapnutím funkcie DNR alebo SDNR (Super Digital Noise Reduction) pomocou špeciálneho algoritmu. Výhoda DNR a SDNR okrem lepšieho obrazu je aj v tom, že znižuje ukladanie na disk o 70% pri kompresiách H.264 a MPEG4 a 40% pri kompresii MJPEG.
WDR – Wide dynamic range – kompenzácia protisvetla. Používa sa pri veľkom kontraste snímaného priestoru, kde sú naraz v obraze svetlé aj tmavé plochy. Je viacero spôsobov akým výrobcovia implementujú technológiu WDR do kamier. Najčastejšie ide o špeciálny algoritmus výpočtu, ktorý vychádza z dvoch snímok, pričom jedna snímka je urobená pri rýchlej uzávierke a jedna pri pomalej uzávierke. Následne dochádza ku spracovaní oboch obrazov a vyhodnotení tmavých a svetlých plôch.
DWDR – je digitalne WDR. Na rozdiel od WDR (pravé WDR býva označovane ako trueWDR alebo iba WDR) ide len o digitálne spracovanie a tak nemá takú kvalitu ako WDR zabudovane priamo v kamere.
ONVIF – Organizácia / štandard založený výrobcami Sony, Bosch a Axis, ktorý zjednocuje video štandard a prekonáva tak najväčšiu nevýhodu IP kamier a to kompatibilitu. V prípade Onvifu existuje viacero verzií a samozrejme závisí od konkrétneho výrobcu, ktorú verziu použije. V rámci implementácie je ešte dôležité, ktoré funkcie z kamier sú zaintegrované aj do Onvifu a ktoré bude možné využívať len v rámci originálneho protokolu výrobcu.
POE – power over ethernet – napájanie po ethernetovom kábli. V prípade IP kamier sa veľmi často využíva napájanie po dátovom kábli, kde jedným káblom tečú aj TCP/IP dáta a zároveň aj napájanie. To je špecifikované medzinárodným štandardom IEEE 802.3af. Tento štandard udáva napätie 48VDC pri príkone 15.4W. Daný príkon je pre otočné kamery už nepostačujúci a tak vznikol nový štandard IEEE 802.3at, kde je napätie stále 48VDC ale príkon je už 30W. V obidvoch prípadoch sa bavíme o aktívnom POE, čiže kamera (alebo iné POE zariadenie) si vypýta napájanie a dostane ho. V prípade zapojenia ne-POE zariadenia (notebook, počítač) do POE portu sa nič nestane nakoľko switch pustí POE iba v prípade POE zariadenia. Okrem aktívneho POE existuje aj verzia pasívneho POE, kde sa jedná len o využitie neaktívnych žíl na UTP kábli – na 10/100Mbps sieti sa využívajú len 2 zo 4 párov.
POE je skvelá funkcia ktorá sa využije a šetrí náklady jednak pri inštalácií (kamere stačí len jeden kábel – nie je nutnosť ťahať vedľa dátového kábla aj napájací kábel) a jednak aj pri zapojení do POE rekordéra.
OSD – je menu v obraze, kde je možné nastavovať parametre kamery. Menu sa zobrazuje priamo v obraze z kamery. Ovládanie menu je buď priamo na kamere cez joystick alebo tlačidlá alebo druhá možnosť na lepších kamerách je cez RS485. V prípade nastavovania OSD priamo na kamere je potrebný servisný monitor na nastavovanie.
DSS – Sense up – pomalá uzávierka. S DSS sa zvyšuje čas uzávierky, čo spôsobuje viac svetla dopadajúceho na senzor kamery. Nevýhodou tejto funkcie je, že veľký čas uzávierky spôsobuje rozmazanie pohybujúcich sa objektov v tme. Preto je zvyčajne možné nastaviť hodnotu DSS, aby sa dalo pre špecifické prostredie nastaviť hodnota presne podľa požiadaviek.
Rekordér / Záznamové zariadenie
Obraz z kamier sa musí niekde spracovať a taktiež niekde ukladať. Na toto slúži záznamové zariadenie označované ako DVR alebo NVR. Rekordér tvarom pripomínajúci DVD prehrávač, tak ako kamery, je nevyhnutnou súčasťou seriózneho kamerového systému. Aký rekordér zvoliť? V prvom rade musí byť kompatibilný so samotnými kamerami – buď rovnaký výrobca alebo podpora vyššie spomínaného štandardu ONVIF ako na strane rekordéra tak na strane kamier.
Prvým parametrom ktorý by sme si mali všímať je počet video vstupov respektíve počet kanálov. Hodnota udáva počet kamier, ktoré je možné k zariadeniu pripojiť a nahrávať záznam. Rekordéry sú väčšinou 4 kanálové a ich násobky – 8 kanálové, 16 kanálové, 32 kanálové.
Dôležité je všímať si maximálne rozlíšenie a počet snímkou, ktoré dokáže rekordér spracovať. Rozlíšenie je udávane v pixeloch – PX (napríklad 1920 x 1080 PX). Počet snímkou je udávaný v ich počte za sekundu. Väčšina rekordérov dokáže zaznamenať 25 snímkou za sekundu, čo sa dá považovať za plynulý obraz, ale už máloktoré to vedia pri vysokom alebo plnom podporovanom rozlíšení rekordéra a na všetky kanály. Bohužiaľ je reálnych množstvo prípadov kedy si ľudia svojpomocne zaobstarali podozrivo lacný kamerový set a následne museli volať profesionálov na servis – kvôli sekajúcemu obrazu a iným problémom spôsobených s neodbornou inštaláciou a nedostatočnou kvalitou kamier a rekordéra. Obraz je, zdá sa, celkom kvalitný ale všetok pohyb je sekaný – najčastejší popis problému v takýchto prípadoch. Deje sa to preto, lebo rekordér dokázal pri plnom podporovanom rozlíšení spracovať len 15 alebo 7 snímkou za sekundu. Pre plynulý obraz sa muselo znížiť rozlíšenie čo podstatne zníži kvalitu obrazu. Zrazu sa s výhodnej kúpy stal problém z ktorého sa vykľulo nedostatočné riešenie. Treba si uvedomiť, že nahrávacie zariadenie pri nahrávaní, prehrávaní, exportovaní, hľadaní v zázname niekoľkých desiatkach hodín respektíve dní, spracováva obrovské množstvo dát. Preto pre plynulý obraz v najvyššom možnom rozlíšení, pre plynulé vyhľadávanie v zázname, plynulé zvládnutie niekoľkých úloh naraz a celkovú plynulú a bezproblémovú prácu so zariadením odporúčame investovať do kvalitného zariadenia s výkonnejšími viacjadrovými procesormi.
Pri rekordéroch sledujte aj či zariadenie obsahuje POE sieťové konektory. Odporúčame vyberať práve takýto rekordér – odpadnú tým ďalšie náklady v podobe sieťového rozvádzača (switch) a získame možnosť zapojiť kamery jedným káblom priamo do rekordéra z ktorého budú aj napájané aj do neho budú rovno prúdiť dáta z kamier.
Ďalšou funkciu rekordéra, ktorú si všímajte je možnosť sledovania a ovládania rekordéra vzdialene prostredníctvom internetu. Po správnej konfigurácií zariadenia a siete je možné nielen sledovať živí prenos, ale aj záznam a konfigurovať jednotlivé funkcie rekordéra vzdialene prostredníctvom mobilu, tabletu alebo počítača.
A čo dĺžka záznamu? Dĺžka záznamu nie je priamo závislá na type rekordéra, ale na kapacite pamäťového média. Pri rekordéroch sa používajú 3,5“ pevné disky. Pri parametroch rekordéra pozerajte na maximálny počet a kapacitu diskov, ktoré je možno do rekordéra vložiť. Pri diskoch si dávajte pozor, či sú určené, respektíve vhodné na kamerový systém. Disk v nahrávacom zariadení je nonstop 24 hodín, 7 dní v týždni v prevádzke a neustále sa na neho zapisujú dáta. Vyberajte teda tomu kvalitou zodpovedajúci disk ktorý je samozrejme o niečo drahší ako bežné disky ktoré kupujeme do svojich počítačov – v opačnom prípade sa Vám bežný disk pravdepodobne do roka poručí do elektronického neba a práve vtedy, ako to už býva, keď budete potrebovať vytiahnuť z kamerového systému záznam nejakej udalosti. Niektoré “hračkárske” rekordéry sa dokonca ani len neobťažujú informovať o nefunkčnosti disku a tak v niektorých prípadoch užívateľ aj mesiace ani len netuší, že má na systéme nefunkčné nahrávanie.
K rekordéru je možné pripojiť monitor a spravovať systém z integrovaného užívateľského rozhrania pomocou pc myšky – pred kúpou si preverte túto možnosť a prívetivosť užívateľského rozhrania. Ďalšia možnosť je ovládať rekordér pomocou tlačidiel, ak ich rekordér obsahuje, na prednom panely zariadenia.
Na záver už len podotkneme dôležitý fakt, pokiaľ zvažujete zriadenie alebo obnovu kamerového systému, dobre si premyslite, ktorú technológiu si zvolíte a či uprednostníte expertov od návrhu, cez inštaláciu až po finálne oživenie systému alebo si systém vyberiete, namontujete a nastavíte svojpomocne. Ak chcete páchateľa len odstrašiť, trh ponúka aj atrapy kamier, nemusíte vyhadzovať peniaze za funkčné systémy. Pokiaľ však chcete Váš majetok chrániť tak, aby mohol byť páchateľ dolapený, aby ste mali o dianí na Vašom majetku prehľad a využiť všetko čo moderná IP technológia dokáže, potom sú tu IP kamerové systémy. Ak si chcete na túto prácu najať profesionálov, určite si finančný limit a s dotyčnou firmou si presne skonzultujte Vaše požiadavky. Dobrá firma Vám navrhne, namontuje a spojazdní systém presne na mieru a bez zbytočných komplikácií. Samozrejme úvodná investícia je v tomto prípade o niečo vyššia, ako keď kúpite čínsky kamerový set z internetu, avšak z dlhodobého hľadiska je to tá najrozumnejšia voľba aj po stránke dlhoročnej funkčnosti, značkovej kvality ale hlavne z dôvodu následného servisu a poradenstva ktorý Vám firma na systém poskytne. Kam pôjdete reklamovať? Koho zavoláte ak sa niečo pokazí? Išli by ste s bolesťami zubov za zubárom alebo ku chirurgovi ? Áno veď obaja sú lekári….avšak len jeden z nich je špecialista vo svojom obore a odborník na to, čo Vás trápi. Myslite tak aj pri výbere kamerového systému.